Kaip gyvena Oslo makerspace (Vol. 1)

  Fellerverkstedet

Neseniai aplankėme porą Oslo makerspace’ų ir norime pasidalinti įspūdžiais su jumis! Šiame straipsnelyje papasakosime apie veikiantį jau dešimtmetį Fellerverkstedet.

Per 10 metų pakeistos 9 vietos. Taigi, panašai kaip ir mes, kraustomasi beveik kas metus… Šiuo metu makerspace’as jau pakėlęs sparnus kraustytis į dešimtąją, ir panašu, kad paskutiniąją vietą. Jie sukaupė finansų tiek, kad sugebėjo įsigyti dalį fabriko, ir šiuo metu ten įsirenginėja naujas patalpas (svajonė!).

FINANSAVIMAS

60% finansuoja savivaldybė ir valstybė, 40% sudaro naudotojų įnašai.
Mes paklausėme, kokius privalumus miesto valdžia mato tame, kad jų mieste veikia toks makerspace, ir kodėl jie juos nori remti? Ogi todėl, kad Oslas mato save kaip menišką miestą, kuriame vyksta daug kultūrinių renginių, ir valdžia pritaria  tam, jog menininkams tokia erdvė bei finansavimas yra reikalingi. Ir iš tiesų, mieste matėme daug originalių instaliacijų, skulptūrų, lauko baldų, žaidimų aikštelių. Manau, jog dalis jų buvo sukurta būtent šiame makerspace.

NARYSTĖ

Fellesverkstedet mokama už naudojimosi laiką – atėjęs užsirašai, išeidamas – užsirašai.  Šiuo metu eksperimentuojama su Fabman botu, kuris, nuskaičius kortelę, leidžia tiksliai sekti, kiek laiko kuriuo įrankiu naudojosi narys, ir už naudojimąsi didesniais įrankiais (tokiais kaip CNC staklės), mokama papildomai.
Taip pat yra “komercinė” narystė (jei tave siunčia klientas arba įmonė), ir paprastoji (40% kainos), skirta meninkams, išradėjams, kūrėjams, asmeniniams projektams. Visgi didesnę dalį finansavimo suneša “komerciniai” naudotojai.
Kadangi nėra mėnesinės ar savaitinės narystės, tai sunku pasakyti, kiek narių vienu metu šios dirbtuvės turi.

MEDŽIAGOS, SANDĖLIAVIMAS, MOKYMAI IR KITA

Patalpose retai paliekami daiktai, nes už sandėliavimą reikia mokėti papildomai. Ant kiekvieno paliekamo daikto užlipinamas lapas su data (nuo – iki) ir kita info apie projektą.
Makerspace dirba trys žmonės pilnu etatu. Kažkada būdavo rengiami mokymai, ir leidžiama naudotis įrankiais tik praėjus mokymus, tačiau tai tampa papildoma kliūtimi, atbaidančia nuo kūrybos, ir nuspręsta to atsisakyti. Taigi, šiuo metu vienas iš darbuotojų yra “budintis” salėje, ir visada gali padėti, jeigu kyla klausimai.
Medžiagas žmonėms dažnai suveikia makerspace. Kadangi jie perka dideliais kiekiais, tai gali gauti kur kas palankesnes kainas. Mums sakė, jog praeitais metais šiame makerspace buvo sunaudotos 4 tonos medienos 🙂
Šilkografijos kambarys
CNC kambarys
 
Pagrindinė patalpa su kranu
Pagrindinė patalpa
O čia vaizdelis iš naujųjų patalpų, kurias išsipirko šis makerspace (sakė, jog kainavo ~140k €. Kaip matome, nemenka strojkė vyksta…

O ateityje – bus taip