Spalio 3-4 d. buvom nuvažiavę į Berlyną, į kasmetinę maker’ių mugę. Viskas prasidėjo prieš gerus pusę metų, kai kažkam gimė mintis, ja pasidalino su kitais, užsisuko malūnėlis ir… nusipirkom bilietus į Berlyną 🙂 Kaip ir galima buvo tikėtis, daug kam nepavyko susidėlioti darbų ir iš penkių turėjusių važiuot likom tik dviese. Nepaisant to, vizitas gavosi smagus ir turiningas.
Nors buvo šeštadienis ir pati mugės pradžia, žmonių gausa skųstis tikrai nebuvo galima – vokiečiai nuo pat ryto užpildė senutį Postbahnhof am Ostbahnhof pastatą. Buvusi pašto stotis dabar naudojama įvairiems renginiams ir mugėms. Įdomu tai, kad pataikėme tiesiai ant Vienybės dienos – spalio 3-iąją vokiečiai mini Berlyno ir tuo pačiu visos Vokietijos susijungimą.
Didžioji dalis viso Maker faire’o buvo skirta elektronikai, o iš esmės – Arduino ir Raspberry Pi bei įvairiems jų pagrindu sukurtiems projektams. Tas kažkiek nuvylė, nes tikėjausi pamatyti daugiau maker’ių bendruomenių, tuo tarpu dabar didžioji dalis mugės stendų buvo skirta produktams, sukurtiems vieno ar kito kontrolerio pagrindu.
Kita didelė mugės dalis – įvairūs 3D spausdintuvų gamintojai ir keletas CNC staklių sprendimų.
Daug dėmesio buvo skirta vaikams – vokiečiai, regis, puikiai supranta ankstyvo techninio/kūrybinio švietimo svarbą, todėl mugėje netrūko įvairių užsiėmimų, nuo mini medžio tekinimo staklių stendo iki susilituok-ką nors-pats dirbtuvių. Kol atžalos pažindinosi su lituokliu, jų tėvai tuo tarpu galėjo kaišioti nosį ir domėtis jiems skirtais žaislais 🙂
Paraleliai vyko įvairios paskaitos, pranešimai. Viskas vokiškai, o mano mokyklinių žinių suprasti apie ką kalba, nepakako, todėl judam toliau.
Kalbant apie didelių vaikų žaislus, netrūko įvairių skraidančių, ropojančių, važiuojančių ir dar balažin ką darančių aparatų. Nemažai dronų-skraidyklių, nemažai visokių Arduino pagrindu sukurtų savaeigių prototipų (žiūrint į juos man asmeniškai į galvą ateina tik dulkių siurbliai arba žoliapjovės:)). Žiūrint į visa tai šiuolaikiniai maker trend’ai pasidaro aiškūs.
Mugėje sutikome ir lietuvių – Matas Petrikas, prieš beveik metus metęs darbą SoundCloud’e, su dviem kolegėmis ir inžinierių komanda kuria išmaniuosius žaislus vaikams. Kolkas sukurti keli prototipai, ieškoma finansų pradėti gamybą. Daugiau apie jų projektą – vaikai.com. Kitą dieną Mato kvietimu apsilankėme jų ofise, įsikūrusiame postindustrinėje co-workingo erdvėje Lasern Berlyno Kreuzberg rajone, kurioje vieni šalia kitų dirba tiek dizaineriai, tiek inžinieriai. Beveik Padirbtuvės + normalios darbo vietos ir poilsio erdvė (apie ją ir kitas lankytas Berlyno vietas – kitame įraše).
Vienas iš įdomesnių atviro industrinio dizaino pavyzdžių mugėje – projektas Piece of Cake. Kūrėjų tikslas buvo sukurti produktą, kuris galėtų būti gaminamas serijiniu būdu, o tuo pačiu būtų atviras interpretacijai ir kurio funkciją nuspręstų kiekvienas jo savininkas. Tokiu būdu buvo siekta permąstyti santykį tarp šiuolaikinio vartotojo poreikių ir to, kaip jie juos suvokia. Kolkas dar gana raw prototipas, bet idėja įdomi:
Dar vienas įdomesnis Arduino pritaikymas – kompiuterizuotos mezgimo staklės. Kažkada jos buvo elektro-analoginės (?), o pakeitus rašto formavimo modulį į Arduino, gaunam cnc mezgimą 🙂
Buvo ir rankdarbių kampelis
Teslos išradimas (~1891m.), aišku, sutraukė nemažai norinčių išbandyt oru perduodamą elektrą.
Dar įvairių nuotraukų iš mugės. Be įvairių keistų daiktų buvo truputis lempinės technikos, dėdulė su daug senovinių aparatų, roboto rankų ir t.t.
Vokiečių medija noriai transliavo iš renginio.
Atgarsiai Twitteryje – savo 5 sekundes šlovės gavom ir mes:
Many #MakerFaire organizers @MakerFaireBER ! Bangkok, Shenzhen, Ruhr, Vienna, and upcoming Vilnius & Brussels pic.twitter.com/rGaNibuGMW
— Maker Faire (@makerfaire) October 4, 2015
Tiek susikračiusių įspūdžių iš mugės. Apibendrinant – nors ir tikėjausi iš mugės daugiau, tačiau nuvažiuoti buvo įdomu ir verta. Verta pamatyti, kiek makerių judėjimas išvystytas Berlyne ir suprasti, kad susidomėjimas šia sritimi paprasto volk tarpe yra tikrai nemažas. Manau vokiečiai šiek tiek kitaip, nei mes supranta techninių kompetencijų svarbą bei tuo rūpinasi. Sprendžiant iš tokio renginio žmonių gausos, jiems šios kompetencijos – ne atgyvena, o dažnas hobis, domėjimasis, kuris perduodamas ir vaikams. O jei jis diegiamas nepamirštant to, kad techniniai gebėjimai be kūrybiškumo yra niekas, turime šalį, kurios automobilius ar elektroniką vertina visas pasaulis 🙂 Braudamasis per mugės šurmulį pagalvojau, kad tikriausiai vadyba ar teisė ten – nebūtinai prestižinės ar geidžiamiausios profesijos 🙂
Kitame įraše – apie tai, ką dar veikėm Berlyne – coworkingo erdves, FabLab’ą, piratus, didžiausią Berlyno lazerį ir t.t.